W naszym punkcie wykonujemy oprawy twarde oraz oprawy miękkie, które ze względu na zastosowaną technologię można podzielić na:

  • oprawa kanałowa
  • termobindowanie
  • bindowanie
  • listwa wsuwana

Oprawa kanałowa

Najbardziej estetyczny rodzaj oprawy, nazywany również oprawą typu introligatorskiego. Nazwa oprawa kanałowa pochodzi od metalowej listwy (kanału), zintegrowanej z grzbietem okładki, której zaciśnięcie, wykonywane przy użyciu bindownicy kanałowej, powoduje trwałe połączenie kartek z okładką. Listwa sprawia, że grzbiet oprawy jest zawsze sztywny. Oprawa kanałowa jest dostępna zazwyczaj w czterech kolorach: bordowym, granatowym, zielonym i czarnym.

Istnieją dwa typy oprawy kanałowej :

  • oprawa kanałowa twarda – ze sztywnymi okladkami; z wytłoczonym napisem (Praca Magisterska, Praca Dyplomowa, Praca Licencjacka, Praca Inżynierska, Praca Doktorska lub Rozprawa Doktorska) lub bez napisu
  • oprawa kanałowa miekka – z miękkimi okładkami; którą z kolei dzielimy na :
    • foliowo kartonową – przeźroczysta folia z przodu, grzbiet i tył kartonowy
    • kartonową – całość okładki jest wykonana z kartonu

Oprawa kanałowa, ze względu na swój elegancki wygląd, jest najczęściej stosowanym rodzajem oprawy prac magisterskich, dyplomowych, licencjackich, inżynierskich oraz prac doktorskich. Dodatkowym atutem jest możliwość rozbindowania, wymiany kartek i ponownego zbindowania pracy.

Innym rodzajem oprawy kanałowej jest oprawa metalbind, w której listwa zamiast wewnątrz znajduje się na zewnątrz oprawy. Ze względu na mniej estetyczny wygląd nie stosujemy tego typu oprawy w naszej firmie.

Termobindowanie

Rodzaj oprawy miękkiej. Inne określenia: oprawa klejona, oprawa termiczna, bindowanie termiczne, termozgrzewanie, niekiedy oprawa broszurowa. Polega na wklejeniu, przy użyciu termobindownicy, kartek do foliowo – kartonowej lub w całości kartonowej okładki, zawierającej klej topiący się pod wpływem wysokiej temperatury ok. 150 °C i zastygający w niewiele niższej. Zapewnia najbardziej trwałe połączenie kartek ze sobą i z okładką, przez co podmiana kartek jest prawie niemożliwa. Prawie – bo my potrafimy to zrobić.

Termobindowanie bardzo często stosuje się do oprawy prac magisterskich, prac dyplomowych, prac licencjackich i prac inżynierskich.

Bindowanie

Nazywany oprawą grzebieniową, najbardziej popularny rodzaj oprawy miękkiej, wykonywany za pomocą bindownicy. Polega na przedziurkowaniu kartek i połączeniu ich z miękkimi okładkami, zwiniętym w rurkę, elastycznym grzbietem plastikowym tzw. grzebieniem. Z przodu oprawy najczęściej stosuje się przeźroczystą, foliową okładkę, natomiast z tyłu kolorową, wykonaną z kartonu.

Bindowanie stosuje się najczęściej do oprawy kserowanych książek, instrukcji, prac zaliczeniowych i dyplomowych, opracowań oraz innych dokumentów wymagających trwałego połączenia za niewielką cenę.

Listwa wsuwana

Najprostszy rodzaj oprawy, nie wymagający stosowania żadnych narzędzi. To bardzo wygodne i tanie rozwiązanie, polega na połączeniu kartek z okładkami (identycznym jak w przypadku bindowania) poprzez nasunięcie na ich bok plastikowej listwy. Listwę można samemu wielokrotnie założyć i zdejmować, dzięki czemu plik kartek w dowolnej chwili da się przekształcić w ładnie wyglądający dokument. W razie potrzeby, w jednej chwili można wymienić zawartość.

Listwa wsuwana jest najczęściej stosowana do oprawy prac zaliczeniowych, opracowań, ofert, instrukcji oraz innych dokumentów, które nie muszą albo nie mogą zostać trwale oprawione.